Rejsespejder er en kommerciel side. Læs mere
fra 264 kr.
Lubeck-Slesvig-Holsten-Tyskland-banner-1280-x-1280-1080x1080
Weekendophold

Hyggetur til Lübeck

Ophold på anmelderrost 4* hotel

Weekendophold |

Hyggetur til Lübeck

I jagten på rejsetilbud til fjerne destinationer er det nemt at glemme de små perler, der ligger lige for næsen af os. Og charmebomben Lübeck i Slesvig-Holsten er uden tvivl én af disse perler! 🤩

Godt to timers kørsel fra den dansk-tyske grænse finder du den mest henførende by med charmerende gamle huse og idylliske gader. En rejse til Lübeck er derfor et perfekt valg til en romantisk og hyggelig getaway i smukke, historiske omgivelser 😍🎒

Hotelophold i Lübeck

året rundt

fra

264 kr.

Anmelderrost firstjernet hotel

📍 Fantastisk beliggenhed tæt ved centrum

🤩 Superbilligt ophold

Hotelophold i Lübeck

264 kr.

Rejse til Lübeck – hotel

Til sådan en kort tur som denne ville det være rart med et godt hotel med en central beliggenhed — og gerne til en knivskarp pris!

Og lige netop den kombination får du på det firstjernede H+ Hotel Lübeck

Hotellet har en glimrende beliggenhed i Lübeck — lige mellem byens banegård og den charmerende gamle bydel.

Således har du en noget nær ideel placering i byen, der tillader dig at besøge alle byens centrale seværdigheder til fods.

Herudover byder hotellet på rene, komfortable værelser med højhastighedsinternet og gulvvarme på badeværelserne.

Med en beliggenhed så tæt på Danmark har H+ Hotel Lübeck naturligvis haft sin del af danske gæster.

Og en del af dem har anmeldt hotellet på Tripadvisor, hvor langt de fleste kvitterer med topkarakterer i form af 4’ere og 5’ere.

Særligt beliggenheden tæt på banegård og den gamle bydel, de flotte værelser, personalets serviceniveau og de gratis parkeringspladser går igen i anmeldelserne.

Tilmeld dig Rejsespejders nyhedsbrev, og gå aldrig glip af et tilbud! ✉️

Nyhedsbrev

Dette websted er beskyttet af reCAPTCHA, og Googles privatlivspolitik og servicevilkår.

Priser og bestilling

Vi har fundet tilbuddet hos Trivago.

I tilbudsboksen ovenfor linker vi f.eks. fundet et topersoners ophold fra lørdag den 28. februar til søndag den 1. marts.

På disse datoer koster et topersoners værelse i alt 528 kr. Prisen ender således på kun 264 kr. pr. person! 🔥

OBS: Du kan tilkøbe morgenmad på bookingsiden.

Du skal naturligvis også være velkommen til selv at gå på jagt efter drømmehotellet i Lübeck, hvis du foretrækker et andet hotel.

Rejse til Lübeck - hotelfacaden

Rejse til Lübeck - standard værelse

Fire gode grunde til at rejse til Lübeck 🌟

🏰 1. Historie og middelalderstemning
Lübeck er en af Tysklands mest charmerende hansabyer, med brostensbelagte gader, gotiske kirker og det ikoniske Holstentor. Byen føles som et levende museum, hvor hver bygning og plads har sin egen historie.

🍫 2. Marcipan og lokale specialiteter
Lübeck er verdensberømt for sit marcipan – smag klassikeren hos Niederegger eller prøv andre lokale delikatesser på de hyggelige caféer. Perfekt til en sød pause mellem byens oplevelser.

🌳 3. Charmerende kanaler og grønne områder
Udforsk de idylliske kanaler, små broer og historiske husfacader. Trænger du til ro, kan du tage en slentretur i Lübecker Grüngürtel eller langs floden Trave og nyde fredelige omgivelser midt i byen.

💸 4. Kultur uden at tømme pengepungen
Lübeck byder på kultur og oplevelser til rimelige priser. Fra museer og historiske seværdigheder til hyggelige restauranter og caféer – her får du en storbyoplevelse, uden at budgettet bliver presset.

Vil du gerne inspireres yderligere, kan du se flere rejser til Tyskland.

Rejse til Lübeck – transport

Det nemmeste vil bestemt være at køre selv. Så hvis du har bil, tager det cirka to-tre timer fra grænsen.

Hvis du ikke har mulighed for at køre selv, så kan du nemt tage toget eller bussen (både fra Jylland og Sjælland). Fra København er det også muligt at køre i bus til Lübeck (billetter kan bookes på omio.dk).

Hvis du har spørgsmål, så skriv en kommentar nedenunder. Og husk at tilmelde dig nyhedsbrevet og downloade appen, så du aldrig går glip af et tilbud!

Hyggetur til LübeckHyggetur til Lübeck

Skriv kommentar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar

Log ind for at gemme hvad der inspirerer dig

Du kan tilføje op til 99 tilbud