Rejsespejder er en kommerciel side. Læs mere
fra 1.978 kr.
Vinsmagning i Porto
Andet

Vinsmagning i Porto

Weekendtur inkl. fly, 4* spahotel, vinsmagning, bådcruise og frokost

Andet |

Vinsmagning i Porto

Hvis du vil beskrive dig selv som lidt af en livsnyder, er vi sikre på, at dette tilbud vil falde i din smag. Vi har nemlig kigget nærmere på en rejse med vinsmagning i Porto! 🍇

Ved den majestætiske Douro-dal venter der dig vinsmagning på to forskellige vingårde. Her kan du blandt andet smage på Portugals fine portvine, som landet er verdenskendt for.

Udover vinsmagningen kan du også glæde dig til en traditionel frokost og et afslappende bådcruise! 😍

Så hvis du er klar på vinsmagning i Porto, kan du godt pakke kufferten! 🍷🇵🇹

Vinsmagning i Porto

Året rundt

fra

1.978 kr.

✈️ Fra København og Billund

🍷 Vinsmagning med frokost og river cruise

Lækkert firstjernet spahotel

Hotel i Porto

848 kr.

image-51
image-52

Fra København

image-2-18

Fra Billund

image-3-14

Vinsmagning

411 kr.

image-1-25

Hotel

848 kr.

Fly

719 kr.

Vinsmagning

411 kr.

Total (pr. person):

1.978 kr.

Hotellet

I Porto har vi fundet det flotte Rubens Hotels & SPA, som ligger i Vila Nova de Gaia på den anden side af Douro-floden.

Hotellet holder til i en historisk bygning med en hyggelig gårdhave og en indretning, der kombinerer klassiske detaljer med moderne faciliteter. Samtidig bor du kun ca. 500 meter fra Dom Luís I-broen, så du nemt kan gå over til Ribeira og Portos historiske centrum.

På hotellet finder du både en udendørs pool og en opvarmet indendørs pool. Derudover har hotellet et spaområde, hvor du kan bestille massage og forskellige behandlinger, når benene trænger til en pause efter Portos mange bakker 🤩

Hotellets restaurant Ruela da Villa serverer portugisiske retter til både frokost og aften, og der er også en bar, hvor du kan slutte dagen med et glas portvin 🍷

Værelserne er lyse og komfortable med aircondition, gratis wi-fi, fladskærms-tv, minibar og kaffe- og tefaciliteter.

På datoerne lørdag den 26. september til mandag den 28. september koster et topersoners værelse i alt 1.696 kr. Det er kun 848 kr. pr. person.

Er hotellet udsolgt eller markant dyrere på dine rejsedatoer, eller vil du gerne selv finde et hotel i Porto, skal du naturligvis være velkommen til det.

Rubens Hotels & SPA, pool

Rubens Hotels & SPA, hotelbar

Rubens Hotels & SPA, indendørs pool

Rubens Hotels & SPA, værelse

Flybilletter

Hvis du gerne vil flyve til Porto, kan du i Danmark finde direkte afgange fra hovedstaden og Billund.

Fra København kan du fra april til oktober finde direkte afgange hos Ryanair, SAS og Norwegian ✈️

Fra Billund kan du fra maj til oktober flyve direkte til Porto med Norwegian.

Ovenfor har vi – blot som et eksempel – taget udgangspunkt i flybilletter fra København fra lørdag den 26. september til mandag den 28. september. På disse datoer koster flybilletter kun 719 kr.

Hos Ryanair (og de fleste andre lavprisflyselskaber) må du som udgangspunkt altid medbringe en mindre håndtaske. Hvis du ønsker at tilkøbe mere bagage, kan du med fordel læse vores miniguide om Ryanairs bagageregler 🧳

Eksempler på billige rejsedatoer

Fra København (ca. prisniveau: 700 – 1.200 kr.)

  • November til marts: mandage og fredage
  • April – oktober: Alle ugens dage

Fra Billund (ca. prisniveau: 1.200 – 1.800 kr.)

  • Maj – 8. august: tirsdage og lørdage
  • 10. august – oktober: fredage og mandage

Tilmeld dig Rejsespejder nyhedsbrev, og gå aldrig glip af et tilbud! ✉️

Vinsmagning i Porto

Porto er uden tvivl en af de mest fantastiske destinationer til en omgang vinsmagning. Så det synes vi helt klart, du skal gøre, hvis du besøger byen. Især for at smage de fine portvine, som området er verdenskendt for 😍

Vinsmagning i Porto

På getyourguide.dk har vi fundet en dagsudflugt, hvor den står på vinsmagning på to forskellige vingårde i Douro-dalen. Udover selve vinsmagningen inkluderer tilbuddet også transport frem og tilbage i minibus fra Porto plus et river cruise. Ret dejligt, når nu man skal ud for at smage på vin 🍇

Vinsmagning i Porto

Douro-egnen er kendt for at have nogle af Portugals ældste og mest respekterede portvins-vingårde. Naturen og udsigten fra mange af vingårdene er fuldstændig unik, da man kan skue udover vinmarkerne og se floden, der snor sig gennem landskabet. Og hele denne oplevelse bliver ikke mindre dårlig med et glas lokalproduceret vin i hånden 😉

Vinsmagning i Porto

Udover vinsmagning byder turen også på en frokost på en lokal restaurant, hvor der venter en traditionel, portugisisk frokost. Her er både fisk, kød og vegetarisk en mulighed 🍲

Som prikken over i’et afsluttes turen med et fredfyldt og skønt river cruise langs Douro-floden. Her kan du læne dig tilbage og nyde den fantastiske udsigt!

Vinsmagning i Porto

På vejen tilbage til Porto er der mulighed for at tage billeder af vinområdet, der er på UNESCO’s verdensarvsliste 🍷

Hvis du ikke er til portvin, men gerne vil opleve, hvad Portugal har at byde på, så har vi også en rejse til Lissabon, som måske falder mere i din smag.

Transport

Du kan nemt komme ind til centrum med metroen. Her skal du med linje E (den lilla), der går hver 20. eller 30. minut. Billetterne koster 2 euro (14 kr.) pr. vej 🚇

Du kan også på forhånd booke lufthavstransport.

Lufthavnstransport

image-5-8

Rejseinspiration
Hvis du gerne vil læse lidt mere om diverse attraktioner m.m., kan du kigge forbi GetYourGuide, der tilbyder et fint udvalg af forskellige oplevelser og ture, som du kan booke til din rejse til Porto.

Oplevelser i Porto

image-6-2

Hvis du har spørgsmål, så skriv en kommentar nedenunder. Og husk at tilmelde dig nyhedsbrevet og downloade appen, så du aldrig går glip af et tilbud!

Vinsmagning i PortoVinsmagning i Porto

Denne artikel er ikke længere ny. Priser og tilgængelighed kan have ændret sig, siden artiklen blev offentliggjort.

Skriv kommentar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar

Log ind for at gemme hvad der inspirerer dig

Du kan tilføje op til 99 tilbud