Rejsespejder er en kommerciel side. Vi finder på daglig basis virkeligt gode rejsetilbud, og vi tjener penge på, at du i sidste ende booker tilbuddene m.fl. Dette har dog ingen indflydelse på priserne eller lignende.

Rejse til Porto
Weekendtur med 2 nætter på 4* hotel tæt på centrum inkl. fly
Porto er nok en af Europas lidt oversete perler i en rejsemæssig sammenhæng. Hovedstaden Lissabon løber ofte med det meste af opmærksomheden. Men en rejse til Porto vil du med garanti elske! Byens skønne arkitektur, kultur og hyggelige atmosfære danner rammerne om en perfekt weekend-getaway. Og især den gamle bydel, der er på UNESCO’s verdensarvsliste, er et absolut must-see. Herudover kan du gå på opdagelse blandt byens mange små, farverige huse, som gør det svært ikke at forelske sig i den charmerende by. Glæd dig til denne rejse til Porto! 🏰🍷
Smuttur til Porto
984 kr.
✈️ Fra København
🔥 Meget billig rejse
✨ Flot og centralt 4* hotel
Hotel
424 kr.
Fly
560 kr.
Total (pr. person):
984 kr.Rejse til Porto – hotel
På din smuttur til Porto skal du selvfølgelig have et skønt hotel at bo på.
Og denne gang har vi fundet det firstjernede Hotel Acta The Avenue (4,5 ud af 5 på Tripadvisor og Travellers’ Choice Award 2024).
Acta The Avenue ligger i Bonfim-nabolaget, tæt på byens centrum.
Her får du et lækkert hotel til en skarp pris. Værelserne er lydisolerede og er både hyggelige og moderne indrettet. Der er desuden både wi-fi og aircondition.
Men highlightet her på hotellet må være den superhyggelige tagterrase med bar. Her kan du roligt nyde udsigten, og planlægge hvor næste stop bliver her i storbyen 😎
Vi har som sagt taget udgangspunkt i et 2-dages ophold fra lørdag den 18. januar til mandag den 20. januar. På disse datoer koster et topersoners ophold i alt 848 kr. Det svarer til kun 424 kr. pr. person ved en rejse for to personer.
Er hotellet udsolgt eller markant dyrere på dine rejsedatoer, eller vil du gerne selv finde et hotel i Porto, skal du naturligvis være velkommen til selv at finde et andet hotel.



Rejse til Porto – fly
Skønne Porto er virkelig en af de europæiske storbyer, du skal unde dig selv at opleve.
Fra København kan du finde direkte fly med Ryanair mandage og lørdage.
I dette eksempel har vi taget udgangspunkt i en rejse fra København fra lørdag den 18. januar til mandag den 20. januar. På disse datoer koster flybilletterne kun 560 kr.
Hos Ryanair (og de fleste andre lavprisflyselskaber) må du som udgangspunkt altid medbringe en mindre håndtaske. Hvis du ønsker at tilkøbe mere bagage, kan du med fordel læse vores miniguide om Ryanairs bagageregler.
Eksempler på billige rejsedatoer
Fra København
- Afgange lørdage og mandage
Billeder fra Porto
Den gamle bydel (Ribeira)
Sporvogn i Porto
Traditionelle både med portvinstønder
Vil du gerne sondere terrænet ift. oplevelser i Porto, kan du kigge forbi Getyourguide.dk. Der kan du finde alt fra rivercruises til portvinssmagning.
Transport til/fra lufthavnen
Du kan nemt komme ind til centrum med metroen. Her skal du med linje E (den lilla), der går hver 20. eller 30. minut. Billetterne koster 2 euro (14 kr.) pr. vej.