Rejsespejder er en kommerciel side. Vi finder på daglig basis virkeligt gode rejsetilbud, og vi tjener penge på, at du i sidste ende booker tilbuddene m.fl. Dette har dog ingen indflydelse på priserne eller lignende.

Er en rejse til London på din radar? London er en af de byer, man bare kan blive ved med at vende tilbage til – og hver gang opdager man noget nyt! Fra ikoniske seværdigheder og hyggelige pubber til gadekunst, shopping og street food i verdensklasse. Den engelske hovedstad er den perfekte destination til en spontan weekendtur – og vi har i dag fundet en rejse til London med fly og hotel til en virkelig god pris, så du kan få en weekend fyldt med oplevelser! 🛍️
Så pak kufferten, og glæd dig til en skøn rejse til London – storbyen, man aldrig bliver færdig med! ❤️
Weekendtur til London
året rundt
fra
1.819 kr.
✈️ Fra København, Aarhus og Hamborg
✨ Praktisk pakkerejse med fly og hotel
✅ Central beliggenhed
Weekendtur til London – hotel
Denne gang har vi fundet et billigt, centralt hotel i London.
Der er tale om det trestjernede Point A Hotel London Shoreditch (4,5 ud af 5 på Tripadvisor).
Især hotellets beliggenhed er klart et trækplaster. Lavprishotellet ligger nemlig tæt ved Old Street og Liverpool Street og kun 600 meter fra Hoxton Square. Så du har metro og andre transportforbindelser lige i nærheden og kan derfor let komme rundt i hele London.
Værelserne er kompakte men velindrettede og har højhastigheds-wi-fi, aircondition, fladskærms-tv, værdiboks, USB-oplader og eget toilet med bruser. Receptionen er døgnåben, og så serverer hotellet morgenmad (mod et gebyr).
Point A Hotel London Shoreditch får virkelig flotte anmeldelser på både Booking.com og Tripadvisor. Hotellet bliver især rost for sin beliggenhed, grundige rengøring og et venligt personale.
Weekendtur til London – priser og bestilling
Du kan booke pakkerejser til London året rundt.
Fra København kan du flyve direkte alle ugens dage.
Med pakkerejsen ovenfor har vi fundet et eksempel på en rejse fra København fra lørdag den 27. september til mandag den 29. september.
På disse datoer koster et topersoners ophold på Point A Hotel London Shoreditch kun 1.819 kr. pr. person inkl. fly.
Du kan også flyve direkte fra Aarhus og Hamborg.
Fra Hamborg kan du flyve direkte alle ugens dage, mens Aarhus har direkte ruter tirsdage, torsdage, lørdage, søndage.


Tilmeld dig Rejsespejders nyhedsbrev, og gå aldrig glip af et tilbud! ✉️
Weekendtur til London – oplevelser
Den engelske hovedstad er et sandt overflødighedshorn af oplevelser.
Hvis du trænger til et overblik over alle dine muligheder, så kan du med fordel kigge forbi vores guide: Billige rejser til London.
Du kan også gå på opdagelse hos GetYourGuide, der tilbyder et hav af fantastiske ture og aktiviteter.
Har du lyst til en decideret magisk oplevelse i London, kan du også kigge nærmere på vores Harry Potter-rejse til London.
Ikke alt behøver dog at koste penge i London – du kan f.eks. læse vores guide om de bedste gratis oplevelser i London.
Transport til/fra lufthavnen
Når du flyver til London, lander du oftest i Stansted Airport.
Den billigste måde at komme fra Stansted til London er med busselskabet National Express.
Den hurtigste løsning er Stansted Express-toget.
Du kan booke billet til begge herunder.
ETA
Fra april 2025 skal du udfylde en ETA (Electronic Travel Authorisation), før du rejser til Storbritannien. Det kan du læse mere om i vores miniguide om indrejsetilladelse i Storbritannien.