Wellness i Skåne: Spaophold på Ystad SALTSJÖBAD fra kun 1.125 kr. inkl. overnatning, morgenmad og fri adgang til den eksklusive spa
Jeg har i dag fundet et uforskammet lækkert ophold på Sveriges måske mest populære badehotel – Ystad Saltsjöbad! Ystad Saltsjöbad er wellness-verdens svar på NOMA. Badehotellet i Ystad repræsenterer med andre ord toppen af poppen inden for wellness og spa. Med et par dage på Saltsjöbad får du masser af tid til rendyrket selvforkælelse og total afslapning i rolige og naturlige omgivelser ved Skånes smukke kyst. Lyder det ikke bare lækkert?!
Tilbud på Ystad Saltsjöbad
Så er der tilbud på et af Nordens absolut lækreste badehoteller! Og det betyder, at du kan få et luksuriøst wellnessophold på det 4* Ystad Saltsjöbad (4,5 ud af 5 på TripAdvisor og Travellers’ Choice Award).
Det berømte badehotel tilbyder dig det ypperste inden for wellness, og du kan derfor se frem til en spaoplevelse i særklasse. Du vil bl.a. kunne nyde en elegant indendørs swimmingpool, en lavvandspool, varme udendørs kilder, boblebad, dampbad, sauna og meget mere! Hele spaområdet oser af eksklusivitet og elegance og kan vel bedst beskrives som en forrygende lækker wellness-oase.
Dette tilbud fra godream.dk er et gavekort på en enkelt overnatning i et dobbeltværelse inkl. en delikat morgenmadsbuffet (ankomst er mulig fra søndag til fredag). Og som sagt har du naturligvis fri adgang til alle spaherlighederne under dit ophold. Prisen for et topersoners ophold er i alt 2.250 kr. Det svarer altså til en pris på kun 1.125 kr. pr. person ;).
Læs videre efter annoncen
annonce
Opgradering til deluxe-ophold
Vil du lige gå skridtet videre, kan du i stedet booke et deluxe-ophold på Ystad Saltsjöbad. Deluxe-opholdet er magen til opholdet ovenfor – dog får du med dette tilbud også en 3-retters middag på hotellets restaurant.
Et topersoners deluxe-ophold koster i alt 2.810 kr. Det betyder, at du ender med en pris på kun 1.405 kr. pr. person.
Transport til Ystad
Fra København kan du tage toget direkte til Ystad. Det er billigst at booke gennem den svenske jernbanes hjemmeside sj.se, hvor du kan få billetter til kun 182 svenske kroner (143 kr.) hver vej. Turen tager ca. en times tid.
Hvis du har en bil, kan du køre fra København til Ystad på en times tid. Det koster 390 kr. at køre over Øresundsbroen, og 170 kr. hvis du har BroPas.
Ystad Saltsjöbad
Ystad Saltsjöbad og corona
Udenrigsministeriet fraråder i skrivende stund alle ikke-nødvendige rejser til Sverige pga. corona. Tilbuddene ovenfor gælder dog i hele 3 år og 3 måneder fra købsdatoen, så du har oceaner af tid til at komme afsted.
Sverige har desuden ikke indført indrejseforbud for danske statsborgere og udlændinge med fast bopæl i Danmark. Der er heller ikke krav om karantæne ved indrejse til Sverige. Det bliver altså næppe svenske indrejserestriktioner, der forhindrer dit ophold.
Ystad Saltsjöbad skriver i øvrigt på deres egen hjemmeside, at “spa-modtagelse er åben hver ugedag mellem 09.00 – 19.00.” De har altså ikke lukket deres spafaciliteter pga. corona.
Hvis du har spørgsmål, så skriv en kommentar nedenunder. Og husk at tilmelde dig nyhedsbrevet og downloade appen, så du aldrig går glip af et tilbud!
Kan man have børn (10 og 14 år) med?
Hej Liza 🙂
Tak for din kommentar 😉
Ystad Saltsjöbad skriver på deres hjemmeside, at børn selvfølgelig er velkomne på hotellet generelt, men at spaafdelingen har en aldersgrænse på 16 år. Om sommeren er der desuden en opvarmet udendørspool, hvor børn er velkomne til at bade.
Der står at tilbud på Kr. 898,-/person er gyldigt i 24 mdr. På Take-offer kan jeg kun booke til og med Januar og til højere pris. Har været der med veninde og vil vil gerne dertil igen Maj – Juli
Hej Kirsten 🙂
Tak for din kommentar.
Beklager fejlen – som jeg skriver senere i artiklen, gælder tilbuddet kun på udvalgte datoer. Heldigvis plejer disse gode tilbud på Ystad Saltsjöbad at komme igen med jævne mellemrum. Og jeg holder altid et vågent øje med netop disse tilbud. Så hvis du gerne vil afsted i maj-juli, vil jeg anbefale dig at vente lidt endnu – og holde godt øje med bloggen. For når der kommer et nyt tilbud på et senere tidspunkt, kan du være sikker på, at jeg skriver om det 😉
Tak for svar og vi afventer så næste tilbud:)
Er det muligt at medbringe en hund?
Hej Annemarie 🙂
Jeg ved, at man i nogle af deres værelser gerne må medbringe hund mod et tillæg på 300 kr. pr. nat. Om det gælder værelserne i dette tilbud, ved jeg dog ikke helt. Jeg vil nok anbefale dig at høre TakeOffer, om det er muligt at få et værelse, hvor din hund gerne må medbringes 🙂
Er der mulighed for afbestilling ved Takeoffer?
Hej Nanna 🙂
Tak for din kommentar 😉
Så vidt jeg husker, plejer man normalt at have omkring 14 dages fortrydelsesret. Og mit indtryk er, at Take Offer normalt er ret large med den slags. Dog skriver de ved dette tilbud (under “Det med småt”), at der ikke er fortrydelsesret på dette tilbud (fordi man vælger ankomstdato direkte i købsprocessen).
Kan man ikke booke til 1 person?
Og hvad gør man med bagage hvis udtjekning er klokken 11 men man har adgang til spa til klokken 15?
Hej,
Har man også adgang til spaen på afrejsedagen, når man skal tjekke ud klokken 11? For ellers kan man da ikke nå særlig meget, hvis man først kommer klokken 15 dagen i forvejen
Og er det kun bestemte steder man har adgang til eller er det både inde og ude spa? 🙂
Hej Liv,
Jeg har fundet dette på hotellets hjemmeside: “Adgang til Spa i forbindelse med overnatningspakken er fra klokken 15.00 på ankomstdagen til klokken 14.00 på afrejsedagen. Du har adgang til den træning, der tilbydes under dit ophold hos os. Du bedes reservere træning i god tid ved at sende en mail til [email protected].”. Med hensyn til bagagen, så er jeg sikker på, at du kan stille det ved hotellets reception (men du må hellere høre dem ad) og hvis du er i bil, så kan du jo smide tasken derud 🙂
Er det muligt at dette tilbud kan købes hvis man de 3 pers? Eller gælder det kun for 2
Hej Cathrine,
Tilbuddet til denne pris gælder kun for 2 personer. Jeg kan dog se, at det sagtens kan lade sig gøre at tage afsted 3 personer, her bliver prisen dog lidt en anden.
Hvis du scroller lidt ned på tilbudssiden, så kommer der et tilbud på et “Superior Dobbeltværelse”, hvor der er plads til 3 🙂
Hej. Der står ind- og udtjekning klokken hhv. 15 og 11. Betyder det, man kun kan anvende spaområdet i tiden derimellem?
Hej Clara,
Jeg har fundet dette på Ystad Saltsjöbads egen hjemmeside: “Adgang til Spa i forbindelse med overnatningspakken er fra klokken 15.00 på ankomstdagen til klokken 14.00 på afrejsedagen. Du har adgang til den træning, der tilbydes under dit ophold hos os. Du bedes reservere træning i god tid ved at sende en mail til [email protected].” 🙂
Har du lyst?
Kys, Per
Tak for din gode service 🙂
Super tilbud, men jeg synes ikke jeg kan finde det på hjemmesiden? 🙂
11-12 februar 2019 står som 2400 kr? Ved ikke om det er fordi de værelser til den pris er udsolgt
Hej, gælder prisen stadig? Synes ikke rigtigt jeg kan finde den pris du nævner 🙂 tak
Hej Isabell,
så er tilbuddet tilbage. Det var en fejl fra deres side :).
Kære Rejsespejder
Tilbuddet fremgår ikke af linket? Her er prinsen fra 2.500 kr. pr. nat?
Hvis du retter datoen til den 11. og 12. Februar som de gør, så kommer tilbuddet 🙂
Det havde jeg gjort, men kan se det nu virker 🙂
Hej Kim,
så er tilbuddet tilbage. Det var en fejl fra deres side :).
Hej
Er alle tilbud allerede udsolgt?
Hej Emma,
så er tilbuddet tilbage. Det var en fejl fra deres side :).
Du må meget gerne holde øje med flere ystad-tilbud. Vi er flere der ikke var hurtige nok 🙂
Hej Camilla 🙂
Ja, det gik bare hurtigt! Jeg skal nok fortsat holde øje med flere Ystad Saltsjöbad-tilbud og opdatere bloggen, hvis jeg finder noget 😉
Var det ikke noget for dig