Rejsespejder er en kommerciel side. Vi finder på daglig basis virkeligt gode rejsetilbud, og vi tjener penge på, at du i sidste ende booker tilbuddene m.fl. Dette har dog ingen indflydelse på priserne eller lignende.

Billig rejse til Rhodos – autentisk solferie
1 uge på 3,5* hotel inkl. fly
Hvis du savner at temperaturen bevæger sig over de 20 grader, så har vi i dag heldigvis fundet et vældig lækkert tilbud på en ægte solferieklassiker. Vi er nemlig faldet over et billigt tilbud til en af Grækenlands mest populære rejsemål – Rhodos. I april og maj bevæger vi os ind i højsæsonen, og det betyder selvfølgelig rigtig fine temperaturer. Så her har du nærmest solskinsgaranti og mulighed for at udforske en ø, der både byder ind med historie, kultur og strande!
Solferie på Rhodos
april – oktober
fra
1.699 kr.
Fra Billund, København og Aalborg
Tæt på både ferieby og strand
🔥 Skarp pris
Rejse til Rhodos
Hvis du er klar til at tage sydpå til en skarp pris (og hvem er ikke det?), så har vi fundet det perfekte tilbud til dig! ✨
Du skal nemlig bruge en uge på det hyggelige og anmelderroste Hotel Villas Duc Rhodes (4 ud af 5 på Tripadvisor og Travellers’ Choice Awards 2024).
Det familieejede lejlighedshotel ligger i feriebyen Ialyssos, Rhodos’ næststørste by. Foretrækker du stranden frem for bylivet, skal du blot gå 150 meter for at dyppe tæerne i havet 🏖️
Hotellet har et dejligt poolområde med liggestole, hvor du kan nyde den græske sol. Vil du hellere slappe af i private omgivelser, har din 1-værelseslejlighed både egen balkon og en lille køkkenniche 🍽️
Du behøver dog ikke lave mad hver dag – i hotellets restaurant kan du købe klassiske internationale retter. Dit ophold kommer i udgangspunktet uden forplejning, men du kan opgradere til at det skal komme med både morgenmad og halvpension.
Når dagen går på hæld, kan du nyde en forfriskende cocktail i hotellets hyggelige bar. Lyder det ikke som prikken over i’et? 🍹




Rejse til Rhodos – priser og bestilling
Vi har fundet denne rejse til Rhodos hos Bravo Tours.
Du kan booke rejsen fra april til og med oktober med afrejse fra både København, Billund og Aalborg.
Den billigste pris finder du p.t. lørdag den 26. april, med afrejse fra Billund fra kun 1.699 kr. pr. person.
OBS: Prisen her er med en 1-værelses lejlighed uden pension, men der er også mulighed for at vælge en 2-værelseslejlighed til næsten samme pris.
Frapriser (pr. person)
- Billund: 1.699 kr.
- Aalborg: 3.799 kr.
- København: 4.299 kr.
OBS: Er du på udkig efter en rejse her og nu? Så kan du altid smutte forbi vores side med afbudsrejser
Tilmeld dig Rejsespejders nyhedsbrev, og gå aldrig glip af et tilbud! 
Rejse til Rhodos – oplevelser
På Rhodos kan du tage afsted på bådture, udflugter til middelalderbyer, prøve ubådsture og meget mere. Hvis du gerne se nærmere om udvalget af oplevelser på Rhodos, kan du se mere nedenfor. Du skal også være velkommen til at kigge forbi vores guide: Billige rejser til Rhodos.