Nyd forårssolen i Dubrovnik: 1 uge med fly og hotel til kun 1.900 kr.
Den smukke kroatiske kystby Dubrovnik er en af adriaterhavets absolutte topdestinationer. Dubrovnik gemmer på en fantastisk charmerende historisk bydel, der ligger omkranset af en gammel ringmur. Med en fantastisk lækker beliggenhed i den sydlige del af Kroatien tilbyder Dubrovnik samtidig fremragende forhold for de strandelskende gæster – her finder du nemlig krystalklart badevand og varme, sydeuropæiske forårstemperaturer. Sidst men ikke mindst er hele naturen i den omkringliggende Dalmatien-region fejende flot. Så glæd du dig blot til Dubrovnik!
Hotel i Dubrovnik
Som det er tilfældet med stort set hele Kroatien, så bugner Dubrovnik med familiedrevede bed and breakfast-hoteller. Og selvom disse er markant billigere end de mere etablerede hotelkæder, så ligger priserne i Dubrovnik generelt i den høje ende.
Jeg har dog fundet et godt bud på et hotel i form af det 3* Villa Karmen (4,5 ud af 5 på TripAdvisor). Her får du fine, velholdte ferielejligheder med spiseplads, køkken, wi-fi, aircondition, og gratis parkering (dejligt hvis du vælger at leje en bil). Beliggenheden er også mere end i orden – Villa Karmen ligger både tæt på byens største busstation og havnen, hvorfra du kan sejle ud til nogle af øerne, der ligger i Adriaterhavet ud for Dubrovnik.
Prisen er også ganske fin. En lejlighed i en hel uge koster kun 2.254 kr., hvilket svarer til kun 1.127 kr. pr. person ved en rejse for 2. Er hotellet udsolgt eller markant dyrere på dine rejsedatoer, eller vil du gerne selv finde et hotel i Dubrovnik, skal du naturligvis være velkommen til selv at finde et andet hotel.
Billige fly til Dubrovnik
I skrivende stund kan du finde en del rigtig billige Norwegian-flybilletter fra København til Dubrovnik. Du kan finde billetter til under 900 kr. i både april, maj og juni. Jeg har f.eks. fundet en afgang i maj fra den 07.05. til den 14.05. til kun 773 kr. inkl. 10 kg håndbagage.
Norwegian har direkte flyvninger mellem København og Dubrovnik på tirsdage og lørdage, og du finder de fleste billige afgange fra tirsdag til tirsdag.
Ovennævnte rejseeksempel er med afgang fra København d. 07.05. – 14.05. – her er nogle andre billige afgange (husk hotelpriserne kan variere afhængig af rejsedatoen).
Eksempler på billige rejsedatoer
- 02.04. – 06.04.
- 09.04. – 13.04./16.04.
- 20.04. – 30.04.
- 30.04. – 07.05.
- 07.05. – 11.05./14.05.
- 11.05. – 14.05./18.05.
- 14.05. – 18.05./21.05.
- 18.05. – 21.05./25.05.
- 21.05. – 28.05.
- 04.06. – 15.06.
- Og flere
Transport til/fra lufthavnen
Busselskabet Platanus varetager driften af en shuttlebusrute mellem Dubrovnik Lufthavn og byens centrum. Derfor kører der regelmæssigt shuttlebusser fra lufthavnen mod centrum. Busserne holder ved Pile Gate og busstationen Gruž (tættest på Villa Karmen). En almindelig billet koster 45 kroatiske kuna (ca. 45 kr.).
Du kan også altid vælge at leje en bil, hvilket kan gøres superbilligt. Især hvis du gerne vil ud og opleve lidt af Dalmatien på egen hånd, vil en lejebil være en stor fordel. Bare husk at de fleste biludlejningsfirmaer i Kroatien (og generelt i udlandet) kun tager imod kreditkort (og ikke dankort). Hos de fleste danske banker kan du oprette et kreditkort (f.eks. Mastercard) gratis.
Hvis du har spørgsmål, så skriv en kommentar nedenunder. Og husk at tilmelde dig nyhedsbrevet og downloade appen, så du aldrig går glip af et tilbud!