Rejsespejder er en kommerciel side. Læs mere
fra 8.210 kr.
Kenya-Safari-Banner-1280-x-1280-1080x1080
Pakkerejser

Safarirejse til Kenya – med strand, storby og safari

11 dage med safari og drømmestrande inkl. fly, hoteller, morgenmad og 3-dages safari!

Pakkerejser |

Safarirejse til Kenya – med strand, storby og safari

Drømmer du om løvebrøl ved solopgang, “The Big Five” og afslappende solskin ved det Indiske Ocean? Med vores 11‑dages kombi-rejse får du det bedste fra to verdener – en intens 3‑dages safari i hjertet af Kenya med eksotiske dyreoplevelser i Masai Mara direkte efterfulgt af en drømmeferie på smukke sandsstrande, palmesus og turkisblåt hav 🌴☀️

Så er du klar til at bytte hverdagen ud med savannens vilde dyr, palmer ved kysten og uforglemmelige oplevelser?

Afrikansk safari og strandparadis

Marts – juni & september – november

fra

8.210 kr.

✈️ Fra København og Billund

🦒🐘 Uforglemmelig safari på savannen

🏝️☀️ Sol- og strandferie ved Kenyas kyst

Billige fly til Nairobi fra København

inkl. håndbagage

Fra Billund

Safari i Kenya – Fly til Nairobi

Som det første skal du have styr på flybilletter ✈️

Vi har fundet billige fly fra Danmark til Nairobi – Kenyas hovedstad.

Du kan lige nu finde returbilletter fra København til Nairobi til priser, der ligger omkring 3.300 kr. hos Brussels Airlines/Lufthansa.

Disse priser kan du finde på flere datoer fra marts til juni og igen i fra september til november.

Du har kun en enkelt mellemlanding hver vej i hhv. Frankfurt og Bruxelles på ca. 2 – 3 timer hver vej, så flytiderne er rigtig gode. Håndbagage er desuden inkluderet i prisen 🧳

Du kan også finde billige billetter fra Billund til lignende priser.

I tilbudsboksen ovenfor har vi som eksempel fundet returbilletter fra København mandag den 1. juni til fredag den 12. juni. På disse datoer returbilletter kun 3.307 kr.

Eksempler på billige flydatoer

Fra København:

  • 09.03. – 20.03.
  • 14.03. – 25.03.
  • 07.04. – 18.04.
  • 25.04. – 06.05.
  • 09.05. – 20.05.
  • 01.06. – 12.06.
  • 04.09. – 15.09.
  • 01.10. – 12.10.
  • 04.11. – 15.11.
  • Og flere

Fra Billund:

  • 15.03. – 26.03.
  • 06.04. – 17.04.
  • 27.04. – 08.05.
  • 09.05. – 20.05.
  • 28.05. – 08.06.
  • 10.09. – 21.09.
  • 12.10. – 23.10.
  • 04.11. – 15.11.
  • og flere

Safari i Kenya – overnatning i Nairobi

Nu hvor der er styr på fly, går vi videre til din første overnatning.

Du lander i Nairobi mandag den 1. juni om aftenen, og da du allerede skal på safari dagen efter, er det kun nødvendigt med én overnatning i Nairobi.

Og til din overnatning har vi fundet det firstjernede Best Western Plus Meridian Hotel

Hotellet er nydeligt hotel og samtidig dejligt billigt – og som en bonus har det en rigtig fin beliggenhed kun ca. 30 minutter fra lufthavnen. Derudover har hotellet en rigtig flot gårdhave med pool, hvis du trænger til en opfrisker 🌊🌸

Prisen for et topersoners ophold fra mandag den 1. juni til tirsdag den 2. juni er i alt 493 kr. Ved en rejse for 2 personer bliver prisen således kun 247 kr. per person inkl. morgenmad.

Hotel i Nairobi

247 kr.

Best Western Plus Meridian Hotel, Nairobi, pool

Best Western Plus Meridian Hotel, Nairobi, værelse

Safari i Kenya – safaritur

Når du vågner frisk og veludhvilet efter din overnatning i Nairobi, er du topklar til din tredages safaritur! 🐘🦒

Og Nairobi er det perfekte udgangspunkt for at tage på safari. Hvis du gerne vil opleve de vilde afrikanske dyr, vil vores bedste tip være at kigge på siden safaribookings.com. Her kan du sammenligne over 13.000 forskellige safariture i Afrika.

Vi har her – blot som eksempel – fundet en tredages safari til Masai Mara Nationalpark til kun 2.451 kr. pr. person inkl. alt (park-fees, mad, transport, guide, aktiviteter osv.). Til denne rejse har vi planlagt, at safarituren skal bookes fra tirsdag den 2. januar til torsdag den 4. januar.

Der findes selvfølgelig en masse andre tilbud – også i flere eller færre dage. Så du kan skræddersy din rejse, som du vil.

Safari

2.451 kr.

Safari i Kenya – overnatning i Nairobi

Efter tre spændende dage, hvor du forhåbentlig har været helt tæt på flere af Afrikas vilde dyr, er du tilbage i Nairobi. Her har du to overnatninger, så du har mulighed for at opleve hovedstadens attraktioner.

F.eks. kan du besøge Karen Blixen Museum, hvor Karen Blixen boede i mange år og dyrkede kaffe på sin farm.

Vi kan også anbefale dig at besøge Sheldrick Wildlife Trust, hvor du kan komme helt tæt på forældreløse elefantunger, som bor på et “elefantbørnehjem”.

Kort derfra ligger også Giraf Centre, som er et naturreservat for Rothschild-girafferne. Her kan du lære om de store dyr og fodre dem 🦒

Hotellet er det samme, som da du landede i Nairobi – nemlig Best Western Plus Meridian Hotel.

To overnatninger i et topersoners værelse fra torsdag den 4. juni til lørdag den 6. juni koster i alt 985 kr. Prisen bliver således kun 493 kr. per person inkl. morgenmad.

Hotel i Nairobi

493 kr.

Safari i Kenya – strandferie ved kysten

Efter to overnatninger i Nairobi går turen ud til kysten ved Mombasa. Og nu kan du ellers se frem til, at resten af din rejse kommer til at stå på ren og skær afslapning og badeferie 🏖️

Du kan nemt og billigt komme fra Nairobi til Mombasa med tog. Turen tager cirka seks timer og koster under 100 kr. Du kan læse mere på Kenya Railways.

Ved Mombasa har vi fundet det smukke Cocoa Boutique Hotel 🌊

Hotellet ligger helt ned til stranden og byder på afslappet feriestemning med privat strand, palmer og en skøn udendørs pool med havudsigt. Perfekt til en dukkert mellem soltimerne!

Resortet har både restaurant, bar og et spa- og wellnesscenter, hvor du kan tilkøbe behandlinger og lade batterierne op 💆‍♀️

Du bliver indlogeret på et lyst og rummeligt værelse med aircondition, minibar, fladskærms-tv og eget badeværelse 🛏️

Der serveres morgenmad hver dag, og receptionen er åben døgnet rundt, så du altid kan få hjælp og tips til at udforske området ✨

Alt i alt et skønt strandresort, hvor du får masser af komfort, strandluksus og ren feriefornemmelse! 🏝️🍹

Prisen for et dobbeltværelse fra lørdag den 6. juni til fredag den 12. juni er 3.424 kr. Ved en rejse for to bliver prisen derfor 1.712 kr. per person inkl. morgenmad.

Hotel ved kysten

1.712 kr.

Cocoa Boutique Hotel, Mombasa, poolområde

Cocoa Boutique Hotel, Mombasa, havudsigt

Cocoa Boutique Hotel, Mombasa, lobby

Efter dit ophold ved kysten går turen tilbage til Nairobi, hvorfra du samme aften skal med flyet hjem til Danmark. Hermed er rejsen ved vejs ende.

Som altid skal du være velkommen til at tilpasse rejsen (ruten, datoerne, hotellerne osv.) præcis, som du har lyst til.

Safari i Kenya – Prisoversigt (per person)

  • Fly tur/retur til Nairobi: 3.307 kr.
  • Hotel i Nairobi: 247 kr.
  • Safaritur: 2.451 kr.
  • Hotel i Nairobi: 493 kr.
  • Hotel ved kysten: 1.712 kr.
  • I alt: 8.210 kr.

Vil du gerne se flere tilbud til eksotiske rejsemål, kan du smutte forbi vore side med oversøiske rejser.

Safari- og strandeventyr i Afrika
Safari- og strandeventyr i Afrika
Safari- og strandeventyr i Afrika

Pas og visum til Kenya

Der er visumpligt i Kenya, og dit pas skal være gyldigt i 6 måneder udover opholdet i Kenya. Det har siden september 2015 været muligt at ansøge om et e-visum på www.evisa-kenya.com. Prisen for et e-visum ligger på USD 50 – altså ca. 350 kr.

OBS: Disse oplysninger er fundet efter bedste evne. Jeg vil derfor altid anbefale, at du selv undersøger reglerne på Udenrigsministeriets hjemmeside.

Hvis du har spørgsmål, så skriv en kommentar nedenunder. Og husk at tilmelde dig nyhedsbrevet og downloade appen, så du aldrig går glip af et tilbud!

Safarirejse til Kenya - med strand, storby og safari

Safarirejse til Kenya - med strand, storby og safari

Denne artikel er ikke længere ny. Priser og tilgængelighed kan have ændret sig, siden artiklen blev offentliggjort.

Kommentarer (2)

  1. M

    Mie Backmann

    Jeg er altid imponeret over dine gode sammensætninger af rejser og bruger ofte denne side som inspiration til rejser. Har lige været 12 dage i Kenya og det kan klart anbefales. Dog synes jeg har du mangler at medregne turen fra Nairobi til Malindi og tilbage igen. Det kan jo rimelig simpelt gøres med fly til Mombasa og ellers den lidt længere men virkelig smukke tur med toget.

    31. jan 2024 kl. 8:13
    1. S

      amalie

      Hej Mie 🙂

      Tak for din kommentar og for de rosende ord – det værdsætter jeg!

      Du har ret i, at jeg godt kunne tilføje et afsnit om transporten fra Nairobi til Malindi – det vil jeg skrive mig bag øret til næste gang, jeg skriver om denne rejse. Tak for det! 🙂

      31. jan 2024 kl. 8:47

Skriv kommentar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar

Log ind for at gemme hvad der inspirerer dig

Du kan tilføje op til 99 tilbud