Rejsespejder er en kommerciel side. Vi finder på daglig basis virkeligt gode rejsetilbud, og vi tjener penge på, at du i sidste ende booker tilbuddene m.fl. Dette har dog ingen indflydelse på priserne eller lignende.

Rejse til Georgien – Østeuropas skjulte skat
1 uges rundrejse til Kutaisi, Batumi og Tbilisi inkl. fly og 4-5* hoteller
I dag vil vi gerne præsentere jer for en ægte skjult perle! Turen går til oversete Georgien! Georgien ligger lige dér, hvor det østlige Europa møder det vestlige Asien. Som rejsedestination gemmer Georgien på en imponerende palet af fantastiske og forskelligartede oplevelser. Kaukasus-bjergene byder på smuk natur og dramatiske bjerglandskaber, Sortehavet mod vest inviterer til varme og solrige strandudflugter, og landets charmerende hovedstad Tbilisi leverer storbyferie, der snildt kan måle sig med Europas andre hovedstæder
Herudover byder Georgien også på vinmarker, ørkener og et fantastisk gæstfrit folkefærd. Og så er prisniveauet i Georgien ovenikøbet særdeles billigt – hvilket jo altid er en fordel! Georgien har derfor alle de rette ingredienser til at blive det nye trendy rejsemål. Så hvis du vil opleve landet før alle andre, er denne rejse til Georgien den perfekte mulighed! ⛰️🍷
Opdag Georgien
april – oktober
fra
2.618 kr.
✈️ Fra Hamborg
🤩 Billig rejsedestination
🌳 Vidunderlig natur og fantastiske byer
Vi har bygget artiklen op som en rundrejse, hvor turen går forbi Kutaisi, Batumi og Tbilisi. Byerne og hotellerne bliver derfor præsenteret hen ad vejen.
Første punkt på dagsordenen er dog flybilletterne til Georgien. Så dem starter vi med at få styr på ✈️
Rejse til Georgien – fly
Der er desværre ingen direkte ruter fra Danmark til Georgien.
Heldigvis kan du fra Hamborg flyve med ungarske Wizz Air. De opererer nemlig en direkte rute til Kutaisi.
De har to ugentlige afgange fra april til oktober, og p.t. kan du typisk finde billetter til mellem ca. 800 og 1.200 kr. tur/retur (sommerferien undtaget).
Ovenfor har vi – blot som et eksempel – fundet en afgang fra Hamborg til Kutaisi fra tirsdag den 6. maj til tirsdag den 13. maj.
På disse datoer koster flybilletterne kun 849 kr.
Hos Wizz Air må du medbringe en mindre taske som håndbagage – vil du gerne have mere bagage med, kan det tilkøbes under bookingprocessen (billigst at gøre direkte gennem flyselskabet).
Eksempler på billige rejsedatoer
- April – oktober: tirsdage og lørdage
Rejse til Georgien – rundrejse-eksempel
Med styr på flybilletterne kommer vi nu til selve rundrejsen.
Som altid med rundrejser skal du være velkommen til at skræddersy den lige efter dine egne ønsker. Du kan med andre ord selv bestemme ruten og håndplukke dine egne hoteller.
Herunder har vi blot sammensat et eksempel på en rundrejse i Georgien, så du bliver præsenteret for nogle forskellige muligheder 😜
Kutaisi – Georgiens historiske skatkammer
Som første stop på rundrejsen får du muligheden for at lære byen Kutaisi lidt bedre at kende.
Sammenlignet med hovedstaden Tbilisi er Kutaisi mindre turistet, hvilket kan hjælpe med at give en mere autentisk oplevelse af Georgien.
Samtidig er Kutaisi en fantastisk by, hvis du ønsker at fordybe dig i historie.
Byen er et af de ældste beboede områder i Georgien og har flere betydningsfulde historiske vartegn. Bl.a. den imponerende Bagrati-katedral og Gelati-klosteret, som begge er UNESCO-verdensarvssteder.
Der er også mulighed for storslåede naturoplevelser i området omkring Kutaisi – f.eks. Martvili Canyon.
Kutaisi er en skattekiste af historie

Martvili Canyon (ca. 45 km nordvest for Kutaisi)

Hotel i Kutaisi
Til den første nat i Georgien har vi fundet et hotel, der tikker mange af de rigtige bokse ✅
Hotellet hedder Bina N28. Det er firstjernet, har en central beliggenhed, og så er det billigt.
Fra tirsdag den 6. maj til onsdag den 7. maj skal du kun betale 386 kr. for et topersoners ophold. Det svarer til kun 193 kr. pr. person.
Transport fra Kutaisi til Batumi
Næste stop på denne rundrejse bliver kystbyen Batumi.
I forhold til transporten fra Kutaisi til Batumi kan du køre med CityBus Georgia.
Du kan booke din busbillet på omio.dk (OBS: du skal selv udfylde fra- og til-felterne samt rejsedato).
En direkte enkeltbillet koster typisk under 100 kr.
Batumi – strand og storby i Georgien
Velkommen til Batumi.
I og med Georgien er et subtropisk land med en lang, flot kyststrækning langs Det Sorte Hav, ville det være kriminelt ikke at udforske strandene lidt nærmere. Og i den forbindelse er Batumi et godt udgangspunkt.
Batumi er ikke kun en strandby i det sydvestlige hjørne af Georgien. Byen er både Georgiens næststørste by og hovedstaden i regionen Adjarien (som faktisk er en selvstyrende republik i Georgien).
Som en af Georgiens ældste byer rummer Batumi flot, historisk arkitektur. Samtidig er Batumi også spækket med eksempler på moderne, europæisk arkitektur, der står i skarp kontrast til den historiske bydel. Så helt klart en seværdig by rent arkitektonisk!
Dette panoramabillede over Batumi skyline og stranden viser vist meget godt, hvorfor Batumi er en oplagt strandby!

Her ser du facaden på den tidligere nationalbankbygning ved Europe Square, der prydes af et astronomisk ur (ligesom i Prag)

Nyere og mere moderne bygninger er der også nok af i Batumi

Er du til flotte landskaber og smukke naturstrande, bør du desuden kigge forbi Mtsvane Kontskhi, der ligger små ni kilometer nord for Batumi. De lokale kalder stedet for “det grønne paradis”, og det kælenavn rammer ikke helt ved siden af!
Mtsvane Kontskhi byder både på bjergtagende smukke naturlandskaber og en botanisk have lige ved siden af stranden. Samtidig finder du et fint udvalg af caféer, restauranter og barer, så du kan sagtens tilbringe en hel dag ved “det grønne paradis”.
Udsigten fra den botaniske have i Mtsvane Kontskhi fejler intet!

Hotel i Batumi
I dette eksempel tilbringer du tre nætter i Batumi.
Til dette ophold har vi fundet det femstjernede The Grand Gloria Hotel (4 ud af 5 på Tripadvisor), der ligger klods op ad stranden i Batumi.
Fra onsdag den 7. maj til lørdag den 10. maj koster et topersoners værelse i alt 1.712 kr. Det svarer til kun 856 kr. pr. person ved en rejse for to personer.
Transport fra Batumi til Tbilisi
Next stop: Tbilisi!
Transporten fra Batumi til hovedstaden kan du klare med bus.
Igen kan du booke billetter på omio.dk (og igen skal du selv udfylde fra-, til- og datofelterne).
Turen tager lidt under seks timer, og billetter koster typisk lidt over 100 kr.
Tbilisi – hovedstaden i Georgien
Georgiens fantastiske hovedstad Tbilisi er en rigtig up-and-coming rejsedestination. Du finder næppe en mere charmerende hovedstad, og så bugner den tilmed med spændende oplevelser.
Først og fremmest vil vi nævne den gamle bydel i Tbilisi, som så afgjort er et must-see. Du finder ikke et bedre sted at slentre rundt på må og få og nyde stemningen og de mange gamle, hyggelige gader.
Herudover finder du i Tbilisi tillige en del sovjetisk arkitektur, som også udgør en betydelig del af byens visuelle identitet. Udover Tbilisis gamle og sovjetiske arkitektur er et smut forbi den flotte Sioni-katedral også en anbefaling. Det samme gælder en tur til det flotte Narikala Fortress (du kan både gå eller tage kabelbanen derop).
Vil du opleve landets gamle hovedstad, Mtskheta, eller besøge vinregionen Kakheti, er det også muligt fra Tbilisi.
Smuk udsigt over Tbilisi, hvor du oppe til venstre kan se Narikala Fortress

Den gamle bydel i Tbilisi er superhyggelig og fantastisk smuk!

Også i Tbsilisi finder du moderne arkitektur – f.eks. broen ‘Bridge of Peace’ der går over Mtkvari-floden

Sidst, men ikke mindst, bør du også overveje en udflugt til Kazbegi – også kendt som Stepantsminda. Dette er ubetinget et af de smukkeste områder i hele Georgien.
Du kan f.eks. booke en heldagstur på getyourguide.dk, hvor du undervejs kommer forbi middelalderborgen Ananuri og den enestående Gergeti Treenighedskirke – alt imens du nyder de fejende flotte udsigter over Kaukasus-bjergenes knejsende tinder!
Alternativt kan du, som nærmest overalt i Georgien, tage en marshrutka. Dette er minibusser, som kører på fastlagte ruter. Fra Tbilisi kører der marshrutka hver time til Kazbegi.
Gergeti Treenighedskirken i Kazbegi er malerisk smuk og er i bogstaveligste forstand et af Georgiens højdepunkter. Det er nærmest et uvirkeligt syn, når de over 5.000 meter høje Kaukasus-bjerge står foran en, som muren fra Game of Thrones.

Hotel i Tbilisi
Turens sidste tre nætter tilbringer du i hovedstaden Tbilisi, hvor vi har fundet lidt af en lækkerbisken. Det er jo altid rart at slutte sin ferie godt af.
Helt præcist har vi fundet det flotte, firstjernede Timber Boutique Hotel (4 ud af 5 på Tripadvisor).
Her får du et godt og centralt firstjernet boutiquehotel i Tbilisi, hvor der virkelig er blevet kælet for indretningen. Og så er prisen skarp.
Fra lørdag den 10. maj til tirsdag den 13. maj koster et topersoners værelse i alt 1.440 kr. inkl. morgenmad. Det svarer til kun 720 kr. pr. person ved en rejse for to personer.
Transport fra Tbilisi til lufthavnen
Vi har i dette eksempel valgt at tage turen tilbage til Kutaisi samme dag, man flyver retur.
Og til denne tur kan du gøre brug af busselskabet Georgian Bus.
De har et bredt udvalg af busafgange, der er tilpasset flyselskabernes forskellige ruter.
På deres hjemmeside skal du således blot vælge din rejsedato og angive, at du skal fra “Tbilisi” til “Kutaisi Airport”, og at du skal med et fly til “Hamburg”. Så finder hjemmesiden selv den rette busafgang til dig.
En enkeltbillet fra Kutaisi Lufthavn til Batumi koster ca. 25 georgiske lari (GEL), hvilket svarer til ca. 65 danske kroner.
Du kan booke din busbillet på www.georgianbus.com (busbilletter for maj kan dog ikke bookes endnu).
Tilmeld dig Rejsespejders nydhedsbrev, og gå aldrig glip af et tilbud! ✉️
Rejse til Georgien – prisoversigt (pr. person)
- Fly tur/retur til Georgien: 849 kr.
- Hotel i Kutaisi: 193 kr.
- Hotel i Batumi: 856 kr.
- Hotel i Tbilisi: 720 kr.
- I alt: 2.618 kr.
Flere billeder fra smukke Georgien
Du kan også lade dig inspirere yderligere på getyourguide.
Kommentarer (8)
Skriv kommentar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar
Anders Hedegaard Nielsen
Hvordan er sikkerheden/risikoen i georgien?
Har set at udenrigsministeriet fraråder regionerne Abkhasien og Sydossetien
amalie
Hej Anders 🙂
Tak for din kommentar.
Det er korrekt, at Udenrigsministeriet fraråder rejser til lige præcis Abkhasien og Sydossetien, men de fraråder ikke rejser til andre dele af landet, så der skal du ikke være bekymret for at rejse til 🙂
Louise Mix
Hejsa….
Ville faktisk bare lige komme med ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ for dine anbefaling om at rejse til Georgien. Vi var afsted i uge 29- og dét er vi slet ikke færdige med! Sikke en fantastisk land og befolkning… de bedste anbefalinger herfra!!! 🐝
soeren
Hej Louise 😊
Tusind tak for din søde anmeldelse! Det er jeg bare så glad for at høre! 🤩
Georgien er nemlig et fantastisk land, som går under radaren herhjemme.
Hvis du lige har et minut eller to, ville det betyde rigtig meget, hvis du også kunne lave en anmeldelse på Trustpilot: https://dk.trustpilot.com/review/rejsespejder.dk 😇
Rikke
Hej😊 Vi glæder os rigtig meget til vores rejse til Georgien – netop efter dine anbefalinger. Jeg har dog et problem med at booke busbilletter fra Batumi til Tbilisi via dit link. Billetterne skal sendes pr sms men jeg kan ikke ændre landekode og indtaste korrekt telefonnummer. Har du hørt om det problem før? Og har du muligvis et godt råd?
På forhånd tak. ✈️😊
soeren
Hej Rikke 🙂
Tak for din kommentar – og hvor fedt, at I skal en tur til Georgien! 😊
Jeg har selv oplevet noget lignende i USA, hvor mit danske telefonnummer ikke passede til den amerikanske formular. Men der kunne man blot udelade mobilnummeret og få billetterne på mail.
Jeg kan godt se, at det ikke er en mulighed her. Jeg skrev derfor til Metro Georgia, men jeg fik desværre ikke verdens bedste svar. De skriver blot, at alle kan bestille billetter på deres hjemmeside – også med udenlandske numre. Men de forklarede mig ikke, hvordan man ændrer landekorden, selvom jeg specifikt nævnte den som udfordringen.
Heldigvis kan jeg se, at man kan booke busbilletter hos et andet busselskab (Citybus Georgia) til ca. samme pris. Deres billetter kan du bl.a. finde på omio.dk 🙂
Rikke
Tusind tak for din hjælp – jeg fulgte dit nye link og har nu booket bus😊 Nu kan vi rigtig begynde at glæde os.
soeren
Hej igen Rikke 😊
Hvor dejligt at høre! Det var så lidt.
Så vil jeg bare ønske jer en rigtig god tur til Georgien! 😄