Billige fly til Caribien: Tur/retur til Aruba via New York fra kun 4.975 kr.
Drømmer du om Caribien, så har jeg i dag sammensat en rejse, der kan få drømmen til at gå i opfyldelse! Caribien rummer uden diskussion en række af jordens mest eftertragtede rejsemål – bl.a. ABC-øerne Aruba, Bonaire og Curacao. Og med de flybilletter, jeg i dag har fundet, kan du komme en tur til Aruba eller Curacao. Fællesnævneren for øerne er naturligvis, at du begge steder får et superlækkert tropisk klima, hammerflotte sandstrande ved Det Caribiske Hav samt sol og palmer i lange baner! Du starter med at sætte kursen mod New York, inden turen går videre mod de caribiske øer. Dermed får du altså både en storby- og solrejse. Det lyder ikke som nogen dårlig opskrift! 😎☀
Fly til New York
Idéen med denne rejse er som sagt at starte med at finde fly til New York – og så derefter Caribien.
Det er typisk lavprisselskabet PLAY, der tilbyder de billigste returbilletter til New York fra både København, Billund og Aalborg.
Prisniveauet ligger ofte mellem ca. 1.900 og 2.600 kr. (højsæsonperioderne undtaget).
I flyboksen ovenfor har jeg f.eks. fundet en afgang fra København fra mandag den 20. november til onsdag den 29. november. På disse datoer koster flybilletter kun 1.936 kr. Du har kun en enkelt kort mellemlanding i Reykjavik, så flytiderne er meget fornuftige.
Ift. bagage må du hos PLAY gratis medbringe en lille taske (42 x 32 x 25 cm), som skal placeres under sædet foran dig. Ønsker du indtjekket bagage eller ekstra håndbagage (til bagagehylden), skal det tilkøbes (hvilket er billigst at gøre direkte gennem flyselskabet).
Eksempler på billige rejsedatoer til New York
Fra København
- Afgange alle ugens dage (der er generelt rigtig mange billige afgange, så bare prøv dig frem)
Fra Billund
Afgange fra juni til oktober
- UDREJSE: torsdage og søndage
- HJEMREJSE: onsdage og lørdage
Fra Aalborg
Afgange fra juni til oktober
- UDREJSE: tirsdage og lørdag fra juni til midt-september + mandage og fredage fra midt-september til oktober
- HJEMREJSE: mandage og fredage fra juni til midt-september + torsdage og søndage fra midt september til oktober
Billige fly til Aruba – via New York
For at komme til Aruba skal du bruge flybilletter til hovedstaden Oranjestad.
Flyselskaberne jetBlue og UNITED opererer begge direkte ruter fra New York til Aruba med ud- og hjemrejse alle ugens dage.
Jeg har f.eks. fundet billetter fra New York fra tirsdag den 11. november til tirsdag den 28. november. På disse datoer koster flybilletterne kun 3.039 kr.
Eksempler på billige rejsedatoer
- 13.09. – 22.09.
- 27.09. – 06.10.
- 02.10. – 11.10.
- 23.10. – 30.10.
- 31.10. – 09.10.
- 06.11. – 15.11.
- 07.11. – 16.11.
- 13.11. – 22.11.
- 21.11. – 30.11.
- 05.12. – 14.12.
- 11.12. – 20.12.
- 12.12. – 21.12.
- 02.01. – 11.01.
- 22.01. – 31.01.
- Og flere
Hoteller – Caribien og New York
På rejsen får du brug for hoteller i New York og Aruba – dem kan du finde herunder.
Caribien – Aruba
Hvis du tager til Aruba, bør du helt sikkert besøge hovedstaden Oranjestad og opleve den hollandsk/caribiske arkitektur, der må siges at være farverig.
Du kan også tage på jeep-tur i nationalparken Arikok og se naturen, som er helt unik.
Er du en vandhund, er der (selvfølgelig) alletiders muligheder for snorkling, dykning eller måske windsurfing.
Fly til Caribien – Curacao
Hvis du hellere vil besøge en anden af ABC-øerne, kan du lave det samme trick med at flyve til Curacao via New York.
Her er det igen flyselskabet jetBlue, du kommer til at flyve med.
I flyboksen ovenfor har jeg f.eks. fundet flybilletter fra fredag den 27. oktober til fredag den 3. november. På disse datoer koster billetterne flybilletterne kun 2.961 kr.
Eksempler på billige rejsedatoer
- 27.10. – 03.11.
- 29.10. – 05.11.
- 30.10. – 06.11.
- 11.11. – 18.11.
- 01.12. – 08.12.
- 11.12. – 18.12.
- Og flere
Caribien – Curacao
På Curacao bør du slå et smut forbi hovedstaden Willemstad, som er på UNESCO’s verdensarvsliste.
Hvis du i øvrigt synes, at navnet Curacao lyder bekendt, så kender du måske den blå appelsinlikør ved navn Blue Curaçao. Navnet er ikke tilfældigt – likøren stammer nemlig fra Curacao. Skål for det!
Pas, visum og corona
USA er visumfrit i op til 90 dage. Du skal blot sørge for at have en gyldig ESTA.
Ift. corona er der ikke længere indrejserestriktioner – du behøver derfor hverken dokumentation for COVID-19-vaccination eller coronatest før indrejse.
OBS: Disse oplysninger er fundet efter bedste evne. Jeg vil derfor altid anbefale, at du selv undersøger reglerne og holder dig opdateret om corona-situationen på Udenrigsministeriets hjemmeside.
Hvis du har spørgsmål, så skriv en kommentar nedenunder. Og husk at tilmelde dig nyhedsbrevet og downloade appen, så du aldrig går glip af et tilbud!
2 kommentarer til Billige fly til Caribien: Tur/retur til Aruba via New York fra kun 4.975 kr.