Rejsespejder er en kommerciel side. Vi finder på daglig basis virkeligt gode rejsetilbud, og vi tjener penge på, at du i sidste ende booker tilbuddene m.fl. Dette har dog ingen indflydelse på priserne eller lignende.

fra 3.981 kr.
Aruba-1280-x-1280-1080x1080
Fly

Billige fly til Caribien

Tur/retur til Bonaire og Aruba via New York

Fly |

Billige fly til Caribien

Drømmer du om Caribien, så har vi i dag sammensat en rejse, der kan få drømmen til at gå i opfyldelse! Caribien rummer uden diskussion en række af jordens mest eftertragtede rejsemål – bl.a. ABC-øerne Aruba, Bonaire og Curacao. Og med de flybilletter, vi i dag har fundet, kan du komme en tur til to af disse fantastiske øer!

Her får du et superlækkert tropisk klima, hammerflotte sandstrande ved Det Caribiske Hav samt sol og palmer i lange baner! Du starter med at sætte kursen mod New York, inden turen går videre mod den caribiske ø. Dermed får du altså både en storby- og solrejse. Det lyder ikke som nogen dårlig opskrift! ☀️🏝️

Caribien venter

Januar – marts

3.981 kr.

✈️ fra København og Billund (via New York)

🏙️ Kan kombineres med storbyferie i New York

🏝️🦩 Ægte caribisk paradis med tropisk klima og enestående strande

Fly til New York

1.804 kr.

Fra Billund

Billige fly videre til Bonaire

Billige fly videre til Aruba

Fly til New York

1.804 kr.

Fly videre til Bonaire

2.177 kr.

Total (pr. person):

3.981 kr.

Fly til New York

Idéen med denne rejse er som sagt at starte med at finde fly til New York – og så derefter Caribien.

Fra København er det typisk lavprisselskabet PLAY, der året rundt tilbyder de billigste returbilletter til New York. Her ligger prisniveauet ofte mellem ca. 1.700 og 2.500 kr. (højsæsonperioderne undtaget).

Fra Billund flyver PLAY dog ikke til New York i vinterhalvåret, og derfor er det flyselskaber som Lufthansa, British Airways og KLM, der kommer til at tilbyde de billigste returbilletter. Her vil prisen dog være noget højere – typisk mellem 2.400 og 3.000 kr. Fra april kan du igen flyve med PLAY fra Billund til New York. Der vil være afgange på torsdage og søndage frem til oktober.

I flyboksen ovenfor har vi f.eks. fundet en afgang fra København fra torsdag den 6. marts til søndag den 16. marts. På disse datoer koster flybilletter kun 1.804 kr.

Du har kun en enkelt kort mellemlanding i Reykjavik hver vej, så flytiderne er meget fornuftige.

Eksempler på billige rejsedatoer til New York

  • Afgange alle ugens dage (der er generelt rigtig mange billige afgange, så bare prøv dig frem)

Billige fly til Bonaire – via New York

For at komme til en af Caribiens ABC-øer skal du enten bruge flybilletter til Aruba, Bonaire eller Curacao.

Hvis du vil en tur til Bonaire, kan du flyve med flyselskaberne JetBlue og American Airlines. Hos dem kan du ofte finde returbilletter fra omkring 2.100 kr.

Vi har f.eks. fundet billetter fra New York fra lørdag den 8. marts til lørdag den 15. marts. På disse datoer koster flybilletterne kun 2.177 kr.

OBS: Bemærk at når du flyver fra København til New York, så lander du i Stewart International Airport, mens du flyver fra John F. Kennedy International Airport, når du skal flyve fra New York til Bonaire.

Eksempler på billige rejsedatoer

  • Alle tirsdage og søndage

Billige fly til Aruba – via New York

Flyselskaberne JetBlue og Delta opererer begge direkte ruter fra New York til Aruba med ud- og hjemrejse alle ugens dage.

Du kan ofte finde returbilletter til omkring 2.400 kr.

OBS: Bemærk at når du flyver fra København til New York, så lander du i Stewart International Airport, mens du flyver fra John F. Kennedy International Airport, når du skal flyve fra New York til Aruba.

Eksempler på billige rejsedatoer

  • 06.01. – 14.01.
  • 08.01. – 14.01.
  • 09.01. – 16.01.
  • 13.01. – 21.01.
  • 20.01. – 27.01.
  • 21.01. – 28.01.
  • 04.02. – 12.02.
  • 06.02. – 13.02.
  • 09.02. – 17.02.
  • 21.02. – 27.02.
  • 22.02. – 01.03.
  • 25.02. – 05.03.
  • 04.03. – 12.03.
  • 05.03. – 12.03.
  • 12.03. – 19.03.
  • og flere

Fly til Curacao – via New York

Den sidste af ABC-øerne, Curacao, er også mulig at besøge fra New York. Igen er det fra JFK, at du finder afgange med jetBlue.

Her skal du dog betale lidt mere for en returbillet, hvor de billigste som regel koster omkring 3.800 – 4.500 kr.

OBS: Bemærk at når du flyver fra København til New York, så lander du i Stewart International Airport, mens du flyver fra John F. Kennedy International Airport, når du skal flyve fra New York til Bonaire.

Hoteller – Caribien og New York

På rejsen får du brug for hoteller i New York og Aruba – dem kan du finde herunder.

Hoteller i New York

Hoteller i Aruba

Caribien – ABC-øerne

Når du er landet på en af ABC-øerne i det sydlige Caribien, har du mulighed for at opleve den hollandsk-caribiske arkitektur, der må siges at være farverig! Du kan også tage på jeep-tur og udforske den unikke natur.

Og selvfølgelig er der også kridhvide sandstrande, som skal nydes i den caribiske sol. Er du en vandhund, er der (naturligvis) alletiders muligheder for snorkling, dykning eller måske windsurfing.

Caribien

Caribien

Caribien

Caribien

Caribien

Pas og visum

USA er visumfrit i op til 90 dage. Du skal blot sørge for at have en gyldig ESTA.

OBS: Disse oplysninger er fundet efter bedste evne. Vi vil derfor altid anbefale, at du selv undersøger reglerne og holder dig på Udenrigsministeriets hjemmeside.

Hvis du har spørgsmål, så skriv en kommentar nedenunder. Og husk at tilmelde dig nyhedsbrevet og downloade appen, så du aldrig går glip af et tilbud!

Billige fly til CaribienBillige fly til Caribien

Denne artikel er ikke længere ny. Priser og tilgængelighed kan have ændret sig, siden artiklen blev offentliggjort.

Skriv kommentar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar

Log ind for at gemme hvad der inspirerer dig

Du kan tilføje op til 99 tilbud